Pleśń na żywności, dietetyk poznań blog

Ze względu na wyższe temperatury latem, przechowywanie żywności staje się utrudnione. Częściej, niż w innych porach roku obserwujemy pleśń pojawiającą się na produktach spożywczych – tym bardziej, że sezonowe owoce i warzywa są bardziej podatne na jej rozwój. Co zrobić, gdy na truskawce pojawi się „kożuszek”?

czym jest Nutriscore

Poruszając się między sklepowymi półkami ze wszystkich stron atakują nas kolory. Prawie że krzyczą – spójrz na mnie! Weź mnie! Od niedawna, poprzez kolory, producenci chcą także pokazać, czy warto sięgnąć po dany produkt, czy nie. Mowa o „Nutriscore”. Czym jest ta skala, która pojawiła się na niektórych produktach spożywczych?

dieta ketogeniczna

Choć zasady prawidłowego żywienia nie zmieniają się zbyt często, a kolejne piramidy żywieniowe są tak naprawdę tylko delikatnie modyfikowane, to moda na diety alternatywne zmienia się co chwilę, ale też zatacza koła. Dzisiejszy wpis chciałbym poświęcić diecie ketogenicznej, której popularność w ostatnim czasie ponownie wzrasta.

Jak dietą poprawić swoją odporność

Hipokrates mówił: „niech żywność będzie twoim lekarstwem, a lekarstwo twoją żywnością”. Czy fatycznie możemy szukać w pożywieniu składników, które pozwolą nam nie chorować lub wrócić do zdrowia? Wielkimi krokami zbliża się jesień, sezon grypowy i kolejna fala koronawirusa, więc tym badziej zapraszam do lektury tego artykułu.

Jak nie przytyć w święta, święta, boże narodzenie

Rokrocznie mierzymy się z tym samym problemem – zwiększenie się masy ciała w święta. Choć może „zwiększenie S I Ę” to niefortunne stwierdzenie, ponieważ tutaj nic nie dzieje się samo i bez przyczyny. Jak wygląda kwestia tycia w święta?

dieta wakacje, dieta all inclusive, dieta urlop, dietetyk poznań

Właśnie nastał taki czas w roku,  kiedy zadajemy sobie ważne, dietetyczne pytania. Jak ja przetrwam z dietą w wakacje? To jedno z nich. Czy odpuścić sobie dietę latem? Tak brzmi kolejne. Jak żyć w zgodzie z dietą na all inclusive? To trzecie. Postaram się na nie odpowiedzieć, dołączając kilka rad, które mogą pomóc podczas letniego wyjazdu.

dieta po covid-19, dietetyk poznań

W Polsce już prawie trzy miliony osób chorowało na COVID-19 (stan na 6 maja 2021 r.). Pacjenci, którym udało się wygrać walkę z wirusem i odczuwają skutki choroby, mogą zgłaszać się do programów wielospecjalistycznej rehabilitacji pocovidowej. Warto zatem postawić pytanie, czy istnieje specjalna dieta po COVID-19? Czy odpowiednim jedzeniem możemy wesprzeć proces rekonwalescencji?

Dietetyk Poznań Mikrobiota Probiotyki

Niektórzy uważają, że nie jesteśmy sami we wszechświecie. Takie osoby wierzą, że gdzieś tam są inne formy życia. Nie widzimy ich, ale wysyłają nam sygnały. Nie wiadomo tylko jak są do nas nastawione, przyjaźnie czy wrogo. Jest w tym pewna analogia do organizmu człowieka. Gdzieś tam jest inne życie, którego nie widzimy. Czasem wysyła nam sygnały. Pewna część nam pomaga, a inna szkodzi. Mowa o mikrobiocie.

Dietetyk Poznań Otyłość

Wiele osób nadal traktuje nadwagę i otyłość, jako problem wyłącznie natury estetycznej – „zbyt dużych boczków”. W związku z tym zawód dietetyka wciąż widziany jest bardziej w sferze „beauty & wellness”, a nie jako zawód medyczny. Takie podejście widoczne jest także wśród rządzących krajem (obecnych i poprzednich), którzy nie dążą do regulacji zawodu dietetyka lub pomijają go, zajmując się wszelakimi kwestiami „zawodów medycznych”.  I to jest duży zawód dla specjalistów żywienia.

mleko, mleko odtluszczone, dietetyk poznań

Wiele osób zastanawia się ile procent tłuszczu powinno mieć mleko, które spożywamy.  Na półkach mamy kilka standardowych wersji : 0,5%, 1,5%, 2,0% i 3,2%. Pojawiają się głosy: „wybieram pełnotłuste, bo odtłuszczone jest bezwartościowe, to sama woda”. Czy aby na pewno jest to prawda?